Uudiskiri #24: Teeme linnas lastele ruumi mängimiseks!
Sügis koputab armutult uksele, kool on hooga alanud ja lapsed ning noored vajavad üha enam linnakeskkonda, kus olla aktiivne, mängida ja sõpradega aega veeta. Sellest, et linnaruum peab arvestama laste ja noortega, oleme oma uudiskirjas rääkinud ka varem. Nüüd aga otsustasime, et võtame kätte ja teeme selles suunas ise esimesed väikesed sammud!
Sellel sügisel korraldame kolm mängutänavat. Esimene toimub juba tuleval pühapäeval, 18.09 kell 11–15 Vana-Kalamaja tänaval, lõigul Kotzebuest kuni Koplini, kuhu ootame ka sind!
Mida mängutänav endast kujutab? Kõige lihtsustatumalt piirame selles vahemikus autoliiklust ning avame tänava kõigile, aga eelkõige lastele ja noortele mängimiseks ning mõnusaks ajaveetmiseks.
Ühtpidi on mängutänava esimene katsetus Vana-Kalamaja tänavalõigul märgiline, sest osa tänavast on juba ehituses ning varsti hakatakse rekonstrueerima ka seda lõiku. Seega on tegemist esimese harjutuse või prototüübiga, milline nimetatud tänavaruum varsti välja hakkab nägema. Teistpidi on mängutänavad mujal maailmas juba pika ajalooga praktika. Idee sai spielstraße nime all alguse juba 1920ndatel ning 20. sajandi teises pooles praktiseeriti mängutänavaid üha rohkem. Mootorsõidukite liiklust piirati või keelati see sootuks, et lapsed saaksid rahus tänaval mängida. Ruumi tehti ka muul viisil liikujatele ning tänavakasutajatele. Seega on mängutänavate puhul sõna otseses mõttes tegemist wohnstraße ehk elava tänavaga.
Mängimine on inimese arenguprotsessi üks olulisimaid komponente. Uuringute järgi ei ole linnalapsed ega -noored aga piisavalt aktiivsed. Ümbritsev linnakeskkond ei ole loodud selleks, et neil oleks õues mõnus ja turvaline, et oma sisemine laps mängima lasta, või tahta lihtsalt tänaval viibida. Mängutänavad annavad seevastu võimaluse tajuda tänavaruumi sõbraliku ja avatuna. Kui tänaval on autoliiklust osaliselt vähendatud või see puudub üldse, muutub tänav ägedaks ja tihedalt kasutatud alaks. Samas ei pea alati liiklust piirama, pigem on oluline näidata seda, kuidas kõik mahuvad sõbralikult tänavale ära ning tänav saab ka argiselt olla mänguruum.
Mäletate Eesti Haigekassa 2021. aastal loodud kampaaniat "Viimane hoovilaps", kus kutsutakse üles rohkem õues liikuma? Mängutänav on selle probleemi lahendus. Tihti võib tunduda, et lastega tänavale tulemiseks on vaja tohutu suurt produktsiooni – food truck’e, tivolit ja Eesti superstaaride kontserte. Tegelikult töötavad ka palju lihtsamad lõbud! Enamasti piisab kas või kriitidest, mõnest pallist või porilombistki ning juba on nalja ja rõõmu kui palju.
Elava Tänavaga olemegi võtnud selle suuna ning veame eest kolme katsetust lihtsate vahenditega. Pärast enda korraldatud mängutänavaid paneme kokku ka väikese juhendi sammudega, kuidas igaüks saaks ise oma kodutänava mängutänavaks muuta. Varsti hõikame ka välja, kus ja millal toimuvad järgmised mängutänavad. Seniks aga esimese mängimiseni Vana-Kalamaja tänavalõigul!
Linnaruumi paremaks muutumisele saad kaasa aidata mitmel erineval viisil. Saad saata kirju, muuta ise midagi oma kodutänaval või ka toetada Elavat Tänavat annetuse või püsimaksega.