Uudiskiri #7 - Kollane-Tobiase tänav elavaks ja turvaliseks
“Kuidas me plaanime Kollane-Tobiase-Faehlmanni tänavat elavaks ja turvalisemaks muuta?” - Martin Villig
Kas tavaline linnakodanik oskab endale ette kujutada, milline võiks olla tänapäevane ja inimsõbralik linnaruum? Ilmselt mitte. Oleme harjunud oma tänavatega ja kui parasjagu suuri auke asfaldis ei paista, siis tundub kõik vist “normaalne”.
Kevadel 2020 kuulsin sõbra käest, et Instagrammis on üks konto nimega @mitte_tallinn, mis tõstab esile Tallinna linnaruumi muresid ja pakub paremaid lahendusi. Fotosid sirvides jäi silma üks minu enda Tobiase tänava foto ja pakutud lahendus ristmiku muutmiseks tundus mõistlik. Kuid tol hetkel jäi see lihtsalt mõtteks.
Selle aasta märtsis arutas meie korteriühistu akende pesemise tellimist. Siis tuli meelde, et kui me 2020 kevadel tellisime akende pesu, siis 2-3 nädala pärast olid tänavapoolsed aknad sama mustad ja tolmused kui enne pesemist, samas kui teenus maksis igale korterile 60-100 eurot. Tobiase tänav peaks olema üks vaikne Kadrioru kõrvaltänav. Tegelikkuses on peale Gonsiori tänava “uuendamist” tänava liikluskoormus oluliselt kasvanud - autod sõidavad sageli kiiresti ja Tobiase-Kollase tänava ristmikul tekivad sageli ka liiklusohtlikud olukorrad, sest väljasõit peateele märk on vaevu märgatav. Kui hoida akent õhutamiseks lahti, siis tuleb sealt päeva jooksul märgatav hulk tolmu ja autode “lärm” on nii vali, et segab kodus videokõnede tegemist ja öösel magamist. Ühel hommikul lugesin huvi pärast 30 minutit mööduvaid autosid ja sain 233 autot ehk 460 autot tunnis. Mulle tundus see kõrvaltänava kohta päris suur number.
Mida siis teha - kas linnakodanik saab mõjutada oma tänava olukorda?
Arutasime teemat naabritega ja tekkis mõte algatada projekt oma tänava planeeringu parandamiseks, et viidatud probleemidele lahendus leida, muuta tänav turvalisemaks ja inimsõbralikumaks. Leppisime kokku aprilli lõpus ühe hommiku ja käisime oma kvartali tänavad läbi, tegime fotod ja panime kirja murekohad, mille vormistasime slaididena.
Terviku presentatsiooni leiab
siit
.
Kuidas leida arhitekt?
Murede kaardistuse järel hakkasime mõtlema järgmiste sammude peale. Tekkis mõte otsida mõni arhitekt, kes võiks meie muredest lähtuvalt joonistada eskiisid võimalike ettepanekutega. Siis saaksime plaane tutvustada oma tänava elanikele ja minna konkreetse ettepanekuga juba linnavalitsuse jutule.
Meie majas elab üks arhitekt, kes oskab küll hooneid ja sisekujundusi teha, kuid tal puudus kogemus tänavate planeerimiseks. Õnneks leidsime tema kontaktide kaudu Tõnise, kes oli valmis meie projekti ette võtma. Nädala pärast saime uuesti kokku, käisime ka arhitektiga kvartali läbi ja arutasime võimalikke lahenduse variante. Siis algas joonistamine ja mai keskpaigaks olid esimesed eskiisid olemas.
Detailsemaid jooniseid näeb
siit
.
Meie eesmärk on muudatused ära teha võimalikult kuluefektiivselt ehk ilma asfaldi ja äärekivide ehituseta, vaid uue liiklusskeemi tänavale joonimise, mõnede pollarite, lillekastide ja muude kuluefektiivsete vahenditega. Vaatasime tänava piirdevahendite hindasid ja tõime oma presentatsiooni lõpus selle kohta näiteid. Arutasime lahtised küsimused arhitektiga koos läbi ja tegime mõned täiendused. Meie esmasel hinnangul võiks kogu kvartali ümberkujundamise kogukulu jääda 6000-10000 Euro suurusjärku ning selle võiks hea tahtmise juures teostada mõne nädalaga ehk jaanipäevaks 2021.
Kuidas head plaanid päriselt ellu viia?
Seejärel hakkasime koguma oma kvartali ühistute esindajate kontakte ja samal ajal käisin läbi Faehlmanni-Kollase tänava ristmikul asuvad kolm restorani: Salt, Radio ja Faehlmanni kohvik, et küsida nende arvamust meie ettepanekutele. Kõik söögikohad olid väga positiivsed ning valmis oma tegevust tänavale laiendama ning vajadusel nõus ka investeerima mööbli ja haljastuse paigaldamiseks.
Samal päeval ehk 25. mail tekkis võimalus ühe avaliku sündmuse raames kohtuda abilinnapea Andrei Novikoviga. Tallinn oli just välja kuulutanud kesklinnas “suviste pop-up” rattateede loomise plaani, mille ehitus algab juunis. Näitasin Andreile meie jooniseid ja tegin ettepaneku, et teeme muudatused kiiresti “popup kampaania” raames ära. Andrei oli väga positiivne ning ütles, et oli ise eelmine suvi samas piirkonnas ringi jalutanud ning mõelnud paranduste võimalusi, kuid ärategemine oli jäänud projekteerimise ja riigihangete süsteemi keerukuse taha. Seega tuli Elava Tänava tuumikust arhitekti Tõnis Saviga koos loodud eskiisprojekt väga õigel hetkel. Minu rõõm ja optimism kasvasid ning saatsin Tõnise tehtud eskiisid linnavalitsuse esindajale ülevaatamiseks.
Nädal pärast abilinnapeaga esmakohtumist on meil neljapäevaks 3. juuniks lepitud kokku järgmine kohtumine linna esindajatega, et kohapeal meie pakutud joonised ja linna tagasiside ühiselt läbi arutada. Meie oleme linnakodanikena positiivselt lootusrikkad ja loodame väljapakutud muutused juba juunikuus ellu viia.
Eks elu näitab, mis nüüd edasi juhtub :)
Martin Villig
Jälgi meie tegemisi Instagrammis ja Facebookis
Liitu meie uudiskirjaga:
See on suurepärane algatus, eriti arvestades, et rahvusringhääling müüb tõenäoliselt peagi ära oma Feahlmanni tänava kompleksi ja mis sinna muud ikka tuleb, kui uus elamukvartal, mis tähendab niigi tiheda liikluse veelgi intensiivsemaks muutumist