Uudiskiri #4:Tänavate remondid ja miljonid
1.Tänavate remondid ja miljonid
Möödunud nädala jooksul on linnaosavalitsused Tallinna Kesklinnas ja Lasnamäel rõõmsa uudisena hõiganud välja nimekirja tänavatest, mis kohe-kohe remonti lähevad. See on muidugi hea uudis, kui tänaval liikudes auku komistades enam jalga murdma ei pea, aga kas lisaks uuele asfaldile muutub kavandatud remontide käigus elavamaks ja turvalisemaks ka tänavaruum?
Remondile kuluvaid miljoneid arvesse võttes tegelikult ju võiks. Seda enam, et näiteks Lembitu tänav on osa Tallinna Rattastrateegiaga välja joonistatud rattateede põhivõrgust ja tänavasse investeerimise käigus tuleks seal ka ratturitele sobivate sõidutingimuste loomist silmas pidada. Ka mitmed teised töösse minevad tänavad vajaksid mitte ainult uut asfalti, vaid ka sisulist uuendamist, selleks et olemasolev ruum muutuks mõnusamaks ja inimsõbralikumaks. Mitte_tallinn on hästi tabanud samuti remonti minevate Tatari, Tatari ja Luha/Virmalise tänava muresid. Tallinna linnavalitsus pole seni veel tööprojektidest täpsemalt rääkinud, aga plaanime need Elava Tänavaga lähiajal luubi alla võtta ning lisaks uudiskirjale, jagada infot Elava Tänava Facebooki lehel ja grupis.
Üldiselt tundub meile, et Tallinna linnavalitsus on seisukohal, et niisama lihtsalt linnaruumi muuta või ümber jagada ei saa. Nende arvamus on, et tänavaruumi saab muuta vaid projekteerimise käigus ning kui muudatus on juba ükskord välja mõeldud, siis tuleb see kindlasti ka kohe betooni valada. Selline veendumus jäi kõlama meie vestlusest linnaosavanem Svetiga, sellele on viidanud abilinnapea Novikov ning kõige otsesemalt räägib sellest ehk paar nädalat tagasi ootamatult valminud Mere puiestee “kiirete rattateede” lahendus.
2. Paindlikkus ja ajutised lahendused
Meile Elavas Tänavas tundub, et tänavaruumi mõnusamaks ja turvalisemaks muutmisel saab ja isegi tuleb hoopis olla paindlik ning eesmärgist lähtuv. Vaieldamatult on planeerimine ja analüüsimine olulised tööprotsessi osad, aga näiteks rattateede puhul on see faas Rattastrateegiana juba mõned aastad tagasi läbi käidud. Nüüd tuleks kiirelt käed külge panna ning põhivõrk ära teha.
Alati ei ole lahenduse toimivust võimalik isegi parimate uuringutega 100% ette ennustada. See on ka põhjus, miks aina enam kasutatakse suurte ja keeruliste probleemide puhul lahenduste katsetamist ning enne kopa maasse löömist mängitakse kavandatavad lahendused läbi. USAs asuv linnaplaneerimisbüroo Street Plans on koostanud praktilise käsiraamatu, kus antakse linnadele suuniseid katsetuste läbiviimiseks. Ajutiste lahenduste kasutamisel on mitu head põhjust - see maandab nii ametnike kui linnaelanike hirme muutuste ees ning aitab luua parema lõpplahenduse.
Tallinna strateegilise planeerimise teenistuses on viimastel kuudel alustanud tööd mitu teenusedisainerit, seega oskused katsetuste läbiviimiseks on linnal tänaseks juba olemas. Loodetavasti näevad esimesed katsetused juba varsti ilmavalgust.
Paljud linnad on viimase aasta jooksul seda võimalust aktiivselt kasutanud. Hea näide on Pariis ning lisaks veel mitmed teised linnad. Selle näitel näeb hästi, et paljud kunagi võimatuna näivad ideed on saanud võimalikuks ja on linlaste poolt väga soojalt vastu võetud.
//
Liitu uudiskirjaga siin: