Uudiskiri #3: Meie lapsed ja vanavanemad liikluses
1. Inimesed ja liikuvus
Kohati kirjeldatakse linnaruumis liikuvuse parandamist soovivaid inimesi kui Kalamaja hipstereid, kes tahavad, et jalgrattateed oleksid nii siledad, et rattaga sõites rukkilille late maha ei loksuks. See on probleemi pisendamine.
Liikuvuse teema on siiski palju laiem ja mõjutab kõiki. Esiteks, meie kõigi lapsed. Viimasel ajal on palju juttu ja statistikat selle kohta, et ülekaaluliste ja rasvunud laste arv Eestis on kasvamas. Rasvumises on Eesti Euroopas kõige halvemas olukorras. Ometi olevat me enda arust loodusrahvas.
Meil endil on kamba peale palju lapsi ning pole kahtlustki, et mobiiliekraanid ahvatlevad me järeltulijaid tihti rohkem kui õueruum. Komm ahvatleb alati rohkem kui päristoit. Kuid teisalt näeme ka oma laste näitel, et rattaga sõita ja õues mängida neile meeldib. Neile meeldib iseseisvalt õues liikuda, minna ISE poodi. Need on väikeste laste jaoks väga suured asjad.
Tallinn on lastele turvaline seni, kuni nad püsivad autos või toas (viide) Linn on ülesse ehitatud nii, et lapsi saab liigutada peamiselt ainult autoga. Lapsevanemana on see suur murekoht. Tallinnas on palju linnaruumi (e.g Kristiine ristmik ja Liivalaia), mille läbimine isegi kogenud ratturina on selgelt eluohtlik. Miks ei võiks meie linnaruum olla selline, et me lastel oleks võimalik rahulikult ja turvaliselt rattaga sõita ja liikuda? Meeldivusest, õhusaastest ja mürast ei maksa rääkidagi. Miks ei võiks linn olla selline, et lapsevanemad ei pea sõidutama lapsi treppi-kooli-trenni-koju? Miks ei saaks vanavanemad minna lastele järele, et koos jalutada parki või koju? Vastuse annab Rakendusliku Antropoloogia Keskuse koostatud põhjalik “Laste ligipääsetavuse uuring” .
Teine osa on vanaemad ja vanaisad. Sageli sõidavad me vanavanemad veel kõrges eas maal jalgrattaga, aga linnas tundub see ohtlik ja ennekuulmatu. Ehk ei peaks see nii olema? See teema ei puuduta ainult rattureid, ka eakate jalakäijate riskid on suured. Vanemas eas tähelepanu hajub, sammukiirus aeglustub. Paljud Tallinna ristmikud ja ülekäigud on täna veel sellised, et vanainimene on suures hädas. Kas tead, et näiteks Oslos on ülekäiguradasid oluliselt tihedamalt kui Tallinnas? Oslos on ka nn südametsoonide programm, mis tähendab, et koolide ümbruses autoga sõitmine on piiratud. Seal on ruum lastele. Mitte_tallinn on varemgi teinud postitusi sellest, kuidas koolihoovidest on saanud autoparklad.
Näiteks Helsingi, Oulu ja Oslo on võtnud sihiks, et liikluses ei hukku keegi - ja on selle saavutanud! Nullvisiooni pole aga tahtnud Tallinn isegi oma 2035 strateegiasse kirjutada. Meie pealinnas sõitsid mullu autojuhid jalakäijatele otsa 134 korral! 9 inimest hukkus!!
2. Apoliitilisus
Mart Parve kirjutas Twitteris tagasisideks:
Üks põhitoon, mille me Elava Tänava tuumikgrupiga kohe alguses vastu võtsime, on apoliitilisus. Sõltumata sellest, et kõigil meil on omad ja tihti ka erinevad poliitilised vaated, ei võta Elav Tänav politiilisi seisukohti. Meie eesmärk on linnaruumi soojemaks ja inimsõbralikumaks muutmine ning kõik erakonnad, kes soovivad selles kaasa lüüa, on teretulnud.
Elav Tänav ei keskendu kindlasti ainult Tallinnale ja kesklinnale. Plaanime algatusi, mis puudutavad linnaruumi laiemalt, nii Tallinnas kui väljapool.
Kui soovid nendel teemadel kaasa rääkida, siis jälgi meie Facebooki lehte või liitu meie uue Facebooki grupiga.
3. Vajame appi kahte praktikanti
Elava Tänava plaan läheb täpsemaks ning kui oled noor ja aktiivne inimene, kes sooviks maailma veidi paremaks muuta, siis meil on sulle midagi põnevat pakkuda.
Otsime endale appi kahte praktikanti, esialgu mai-augusti perioodiks (võimalik, et ka pikemalt).
Sotsiaalmeedia praktikant. Head tekstid ja tabavad pildid võivad palju muuta. Meie eesmärk on luua värsket ja tabavat linnaruumi sisu ning seda tugevalt oma kanalites väljendada.
Ürituste korraldamise praktikant. Linnaruumi parandamist ei pea eeldama ainult linnajuhtidelt, me kõik saame ise ka oma linna paremaks teha. Tahame aidata kas või ühe maja, tänava või ka linnaosa inimestel oma tänavaid sõbralikumaks muuta. Selle kõigega vajame abi.
Kui üks neist kahest tööst võiks sind kõnetada, siis täida ära see vorm: https://elavtanav.typeform.com/to/t8rSiCOb . Vormis küsime sinu CV’d või portfooliot ning lühikest kirjeldust. Miski ütleb, et see rida su CVs võib tulevikus päris äge välja näha.
PS. Ja kui sulle veel ei saabu uudiskiri emailiga, siis telli see siin: