Uudiskiri #22 Nippe avaliku ruumi kodustamiseks
Elava Tänava südameasi on täitsa algusest peale olnud julgustada inimesi ise asju ette võtma, et muuta tänavaruumi mõnusamaks. Mõtlesime, et üheks heaks tööriistaks, millega seda tagant nügida, on “tee-ise” tööriistakast ja nüüd ongi algus tehtud – koostöös Eesti Koostöö Koguga on valmis saanud 12 linnaruumi sekkumise juhendraamat ehk "Nippe avaliku ruumi kodustamiseks", mis töötab kui tööriistakast neile, kes soovivad oma kodukohas muutusi ellu viia.
Juhendraamat on üks osa kodukoha kompassi e-käsiraamatust, mis koondab läbi kümne väikelinna rännanud Eesti Koostöö Kogu samanimelise rändnäituse sisumaterjalid ja kohalike tagasiside saamiseks kasutatud kompass-ketta paigahindamise metoodika. “Kodukoha kompassi” näitus avas linnaruumi ja inimeste heaolu vahelisi seoseid ning kutsus kohalikke mõtlema, millega ollakse oma linnas rahul ja milles nähakse veel arenguruumi.
Miks on selline 12 linnaruumi sekkumise juhend hea? Paljuski me ei tea, kas ja mida üldse avalikus ruumis teha tohime. Kas on ikka okei ja lubatud, kui ma panen oma maja kõrvale pingi või lillepoti või nügin nendesamade vahenditega hoopiski parkijaid oma maja ees, kes takistavad jalgväravast väljumist ja tekitavad igapäevaselt liiklusohtlikke olukordi? Seega on 12 linnaruumisekkumise juhendi eesmärk tõmmata tähelepanu ka sellele, et mõtestada ümber avaliku ruumi funktsioone – kellele on kodustamata kohad avalikus ruumis üldse mõeldud ja mida seal teha võib?
Ainult juhendist arusaadavalt ei piisa, selliseid asju on alati toredam koos teha ja status quo’d murda. Sellepärast korraldasime ka sel kevadel suurepäraselt õnnestunud pingipäeva (aitäh-aitäh-aitäh kõigile kaasalööjatele!), mille juhend on samuti tööriistakastis üleval. Järgmiseks võtame Elava Tänavaga tööriistakastist ise ette mängutänava, mida hakkame koostöös Kalamaja Muuseumiga korraldama juba suve lõpus. Tänaval võib olla mitmeid funktsioone ja mida rohkemaid tegevusi üks tänav võimaldab, seda elavamaks ta muutub. ;ängutänav on ideaalne viis, kuidas tuua tänavatele elu ja pakkuda lihtsaid rõõme. Miks mitte lasta mängima ka oma sisemine laps! Selleks on kõik lihtsamad ja keerukamad nipid juhendis ka kirjas.
Avaliku ruumi kodustamise juhendis kirjeldatud tegevused on erisuguse keerukusega – mõni on väga lihtne ega vaja praktiliselt mingit ettevalmistust – näiteks nagu pingipäev, kus lihtsalt võta tool ja istu tänavale. Teised aga vajavad põhjalikumat läbimõtlemist ja kooskõlastamist mitme osapoolega. Tegevused on ka selles mõttes erinevad, et osa neist on suunatud lihtsalt mõnusale olemisele või avalikule ruumile suurema tähelepanu suunamisele, aga kirjeldatud on ka tööriistu dialoogi ja arutelu loomiseks kohalike elanike ja omavalitsusega.
Kõik juhendis kirjeldatud tegevused on kirja pandud Eesti inimeste kogemuse kaudu, kes ise sekkumisi või aktsioone ellu viisid. Seega kui mõni tegevus või mõte inspireerib, saab kohe ühendust võtta ja lisa küsida. Nii et enam ei peaks kodukandi avalikku ruumi ühiselt mõnusamaks muutmisel küll ühtegi takistust olema. Hakka juba tegutsema! Suvi on käes, ilm on mõnus, haara mõnel naabril või tuttaval nööbist kinni ning paku välja oma idee, kuidas oma kodukohta või avalikku ruumi enda ümber juba praegu või lähitulevikus pärast suvepuhkuseid sõbralikumaks ja mõnusamaks muuta!