Uudiskiri #20: Pingipäev!
#1 PINGIPÄEV
22. mail kutsume sind üles tegema ühe väikese linnaruumi heateo. Seda nii endale kui ka teistele. Tõsta oma kodutänavale pink või kaks köögitooli ja veeda seal tund või paar. Kutsu oma pingile sõbrad või naabrid. Võite seal ju lihtsalt juttu rääkida ja möödujaid teretada, aga toredam on, kui mõtled välja mõne tegevuse, mida sel pingil teha võiks - pidage maha maleturniir, lugege raamatut, tehke lastele paberlennukite voltimise töötuba või parandage auke villastes sokkides. Võta mõni lihtne tegevus, mida harilikult teed toas ja too see tänavale. Proovi järele, mis muutub tänaval, kui kasutad seda liikumiskoridori asemel paigana.
Kolm väikest palvet:
kui oma pinke-toole tänavale tood, palun vaata, et jääks nii palju ruumi, et sinust mahuks mööda ka lapsevankriga vanemad.
kindlasti oled käinud kodukohvikutes - need on väga vahvad, aga proovi pingipäeval tänavale tuua midagi uut ja lihtsamat.
kui plaanid pinki pidada, anna palun sellest märku siin, et niisama uitajad teaksid just sinu tänavalt (m)elu nautimiseks läbi jalutada ning meie teaksime saata fotograafi su pingist toredaid pilte tegema. Ilusad pildid meie tegemistest aitavad enamatel inimestel mõista, mida ja miks me Elava Tänavaga teeme.
#2 MIDA VÕIB TÄNAVAL TEHA?
Kui oled mõelnud, et tahaks iselinnas midagi muuta, siis kas sul on tekkinud ka sellised küsimused: Mida üldse tohib tänaval teha? Kas ma võin kõnnitee servale istuda ja seal lõunat süüa? Kas tänaval palli võib mängida? Kas tänaval mängimist takistavad reeglid või linnaruum? Kas ma võin tänavale ise midagi panna? Kelle luba on meil vaja? Kas kõik linnaruumi muudatused peab alati tegema kohalik omavalitsus?
Väga paljuski on meie tänavatel toimuv reguleeritud normidega. Mitte ainult liiklusseadusega, vaid sotsiaalsete normidega ehk sellega, mida meie, linlased ja tänava kasutajad, normaalseks peame. Normide juures on hea see, et neid saab muuta suunas, mida me ise oluliseks peame. Väikeste sekkumistega linnaruumis, nagu seda on pingipäev, muudame elava tänava tavapärasemaks.
Meil kõigil on võimalik panustada, et võtta linnad inimestele tagasi.
Väike teaser ka: juunis annab Koostöö Kogu välja raamatu meie poolt kokku kogutud juhenditega Eestis tehtud linnaruumi sekkumistest! Pingipäev on sees ja palju muud põnevat ka.
#3 LÕIGUKE JAN GEHLILT
“Elav linn saadab sõbralikke ja kutsuvaid signaale, tõotades pakkuda sotsiaalset suhtlust. Ainuüksi teiste inimeste kohalolekust võib järeldada, kas tegemist on meeldiva kohaga või mitte. Puupüsti täis teatrisaal saadab välja sootuks teistsuguse sõnumi kui üksikute pealtvaatajatega saal. Esimene kõneleb nauditava ühiskogemuse ootusest. Teine annab märku, et midagi on viltu.”
“Väikesi sündmusi soosivate protsesside eelduseks on lisaks kasulikele harjumustele ja igapäevasele rutiinile ka meeldiv ruum ja kriitiline mass. Kui protsessid on kord käivitunud, ilmneb tihti võimendusefekt ning üks pluss üks võib kiiresti saada enamaks kui kaks. Midagi toimub, sest midagi toimub, sest… Täpselt vastupidist võime tunnistada tuulistes ja selgelt piiritlemata linnaruumides, kus suurtel aladel liiguvad üksikud inimesed ja lapsed üksi õues ei käi. Sellistes oludes ei teki inimestel väljas liikumise harjumust, kuna positiivsed protsessid pole seal kunagi alanudki. Midagi ei toimu, sest midagi ei toimu, sest…”
Jan Gehl “Linnad inimestele” (eesti keeles välja antud 2015)
Maikuus tähistab Elav Tänav oma esimest sünnipäeva. Kui linnaruumi arendamine läheb ka sulle korda, tee meile sünnipäevaks jõukohane (püsi)makse.