Uudiskiri #2: Elav Tänav ja linnavalitsus
1. Elav Tänav ja Lasnamäe
Märkamatult on nädalaga uudiskirja lugejate hulk 140 pealt 230 peale kerkinud. Täname lugejaid ja hoiame teid ka edaspidi arengutega kursis.
Elava Tänava Madle ja Kristjan kohtusid eelmisel nädalal Lasnamäe linnaosa vanema Vladimir Svetiga. Asi sai alguse sellest, et Vladimir osales samuti Riigikogu Arenguseire keskuse poolt korraldatud seminaril liikuvuse teemal. Online esitlus kestab küll 1,5 tundi, kuid soovitame seda kuulata - huvitavaid mõtteid muutuva linnaruumi kohta jagavad lisaks ka Marek Rannala ja Triinu Ojala. Muu hulgas kõlab selgelt: Kantar Emori uuringu järgi on inimesed valmis sõitma jalgrattaga, kui linn tagaks selleks turvalised võimalused.
Igatahes, Vladimir esitas üritusel mitu huvitavat mõtet ning meile tundus, et tema mõtlemine liigub moodsa linnaruumi suunal. Seetõttu haarasime härjal sarvist ja võtsime kohe ka kõne ette.
Meile on tulnud päris mitmeid signaale, et noored ka Lasnamäel soovivad rohkem võimalusi ratastega liikumiseks ning seetõttu tuleb ka mõneti vaadata iga linnaosa soove erinevalt - kesklinna, Lasnamäe ja Õismäe vajadused on erinevad ning lahendused peavad ka olema erinevad.
Muuseas, jutu käigus tuli ka välja, et Lasnamäel on valminud eraalgatusena rattaparkla ning nõudlus on sellele nii suur, et tuleb ruume suurendada. Meile tundub üha rohkem, et murdumine on toimunud - inimeste vajadused liikumisele on teistsugused kui 20 a. tagasi, kuid linnaruum ei ole suutnud sellega kaasa tulla. Seetõttu ka meie algatus.
2. Suhtlemine Tallinna linnavalitsusega
Kui nüüd väga aus olla (ja seda me ju kavatseme), siis nii mõnedki inimesed on Elava Tänava liikumisele väljendanud suurt frustratsiooni Tallinna linnavalitsuse suhtes. Inimeste ettepanekuid lihtsalt ignoreeritakse; kohtumistel osaleb linnavalitsusest inimesi hulgi , kuid toimub vaid ümmarguse jutu veeretamine; rattastrateegia tehti küll valmis, aga selle elluviimisega pole seni alustatud.
Ka hetkel rajatavate kesklinna rattateede plaan on saladus, ei kogukond ega valdkonna eksperdid pole seda näinud. Linnavaraamet tellib uusi lasteaedu, korraldamata arhitektuurikonkursse, mille tulemusel saadakse odav ehk halb õpikeskkond lastele. Tallinn 2035 strateegia ja peagi valmis Kliimakava 2050 on head dokumendid, aga vähe leidub neid, kes usuvad, et Tallinna Transpordiamet ka seda järgida soovib. Ja kui avalikult koostatud strateegiaid ei järgita, siis kus lepitakse kokku kavad, mille järgi Tallinna Transpordiamet tegelikult tegutseb?
Kuid “linnavalitsus on halb” on ka väga laia pintsliga tõmmatud üldistus - ei saa ju kõiki selliselt lahterdada. Ka suhtlemine nii mõnegi linnaametnikuga ning kasvõi meie kõne Vladimir Svetiga näitab, et on inimesi, kes on valmis positiivsemalt ja moodsamalt kaasa mõtlema.
Elav Tänav otsibki linnast selliseid partnereid ning ei tegele vaid kriitikaga, mis valesti on. Pigem tahame leida edumeelselt mõtlevaid osapooli ning mitte kulutada aega sinna, kus see tulemini ei vii. “Teeme ära” ja mitte “viriseme ära”. Küll aga kavatseme olla ka nõudlikud selle suhtes, et Tallinna linnavalitsus täidaks seadusi, arengukavasid, kokkuleppeid ning tänavate planeerimisele kehtestatud reglemente. Juristid ja linnaplaneerijad on sellele teemale ka otsa vaadanud ning puudujääke on palju. Selle juurde naaseme aga hiljem.
3. Lõppu ilusat
Lõpetuseks üks pilt Tallinna linnaruumist koos inimeste ja ratastega. Lihtsalt midagi, mis kevadiste ilmadega koos soendaks südant. Näeme tänavatel!
Liitu uudiskirjaga: