Uudiskiri #19: Elav Tänav - kuidas me ehitame?
Nii kummaline mõelda, et vaid eelmise aasta aprillis tekkis üks chat, millest kõigest ühe kuuga kasvas juba asutatud Elav Tänav MTÜ. Suur hulk asju on vahepeal korda saadetud, kuid eks selle kõige sees olles ehk tundubki periood pikem. Äge mürgel igatahes!
Juba sel reedel peamegi EKKMis sünnipäeva. Tule ka, me väga tahaks kõiki uudiskirja lugejaid viimaks ometi näost näkku kohata! Meil on ettevalmistatud sisutihe programm - saab ehitada, istutada, arutada, tähistada, mängida ja tantsida.
Kuid esimese sünnipäeva paiku on ehk paras aeg rääkida korra mõtetest, mis käisid kaasas ühe MTÜ loomisega. Kuidas tagada, et tegemist oleks organisatsiooniga, mis midagi ka päriselt korda suudaks saata?
Ehk kolm kõige olulisemat tegurit käivitamise juures olid järgmised:
Eesmärgid
Eelarve ja meeskond
Toon
Need kõik väärivad eraldi uudiskirja, kuid tänane uudiskiri pühendub esimesele ehk eesmärkidele. Luban pühalikult, et avalikustan ka ühe meie saladokumendi. Kuid enne lühidalt kokku võetuna teised punktid:
Eelarve ja meeskond - olles näinud erinevaid MTÜsid, siis väga sageli on peamine takistus eesmärkide saavutamisel piiratud ressurss. Ainult õhinapõhiselt kaugele ei jõua, seetõttu otsustasime, et vähemalt tegevjuht peab olema täisajaga tasustatud töö. Lisaks siis seitsmeliikmeline tuumik, kes muude asjade kõrvalt juurde möllab.
Toon - kui määratleme oma ühingu tooni ühiselt ja sellest kinni hoiame, siis liigume selgema kuvandiga ja selgemalt ka meie eesmärkide suunas. Linnavalitsus saab pidevalt igalt poolt kriitikat. Me otsustasime, et meie toon peab olema väga analüütiline ja lahenduste suunas liikuv. Võib olla ka nõudlik ja kriitiline, aga alati argumenteeritud.
Olgu, aga nüüd peateema. Eesmärgid. Olen ettevõtluses palju kasutanud OKR metodoloogiat. Kui see õigesti tööle panna ja kogu tiim kaasa tuleb, siis on see üsna imeline töövahend. Kõigil on selge, millised on eesmärgid ja mida on vaja teha nende suunas liikumiseks. Kusjuures, niisuguste eesmärkide juures on väga oluline see, et kui keegi tahab teha midagi, mis seatud eesmärkide suunas ei vii, siis me seda tegevust ei tee. Mu üle tehakse tööl vahel nalja, et “fookuse kitsaks-ajaja saabub”. Kannan nime auga - kitsas fookus on ainus viis reaalsete tulemusteni jõudmiseks.
Aitab teooriast, suundume praktikasse. OKR meetodi puhul O tähistab eesmärke (objective), KR mõõdikuid (key result). Et kui kellegi eesmärk (O) on olla kõhnem, siis mõõdikud saavad olla näiteks vähemalt kolm trenni nädalas ja auto asemel rattaga tööl käimine.
Tegime eelmisel kevadel korraliku ajurünnaku, millised võiksid olla meie laiemad eesmärgid ja mõõdikud ning jõudsime sellise jaotuseni:
Need on neli põhisuunda, millega tegeleme. Iga eesmärgi all sai omakorda toodud täpsemad mõõdikud, mida tahame korda saata. Ja nüüd ka lubatud saladokument – siin on eelmisest kevadest üks meie slaidipakk, kus kõik eesmärgid ja mõõdikud detailsemalt toodud.
Ka sel aastal oleme seadnud hoogsad plaanid, peatselt saame ka nendest veel detailsemalt rääkida. Me usume, et linnaruumi saab inimesele sõbralikumaks teha ja jätkame sel suunal võitlust.
Kui linnaruumi arendamine läheb ka sulle korda, tee meile sünnipäevaks jõukohane (püsi)makse, siin on Elava Tänava leht toetamiseks.
Näeme reedel EKKMis!
Kristjan Lepik