Uudiskiri #14: Niine tänava näitel: Kuidas tänavate renoveerimise protsess tegelikult välja võiks näha
Oleme korduvalt omal nahal kogenud, et tänavate renoveerimise ja rekonstrueerimise protsess Tallinnas ei toimi. Tihti on raske mõista, millist probleemi tänavate renoveerimisel lahendatakse, kuna lähteandmed on ühekülgsed ning kogukondi kutsutakse kaasa rääkima alles lahenduste faasis, mil midagi muuta on üsna võimatu.
Tahame Niine tänava näitel järgi proovida Hollandis välja töötatud turvaliste tänavate arendamise meetodi POGSE, mida tutvustas meile liikuvusekspert Marek Rannala. POGSE tundub meile protsessina, mida sooviksime, et linn tänavate arendamisel kasutaks.
Aga enne kui seda täiesti veendunult soovitada saame, tahame selle omal nahal järele proovida!
POGSE on akronüüm, kus tähed tähistavad:
* Problem - Millist probleemi me lahendama hakkame?
* Origin - Kust probleem tuleb? Mis on selle põhjused?
* Goal - Millist tulemust soovime saavutada ja kuidas me seda mõõdame?
* Solution - Võimalike lahenduste väljatöötamine, testimine ja rakendamine.
* Evaluation - Ning viimaks hindamine: kuidas saame mõõta, kas pakutud lahendus töötas?
Sisuliselt on tegemist ühe disainmõtlemise versiooniga, kus mitmetahulise probleemi lahendamise aluseks on kasutajate mõistmine ning kus lahenduse ellu viimisele eelneb põhjalik uurimise ja prototüüpimise faas. Disainmõtlemise meetodi kasutamine probleemi lahendamisel on tänapäeval laialt levinud lähenemine, mida kasutavad erinevat tüüpi organisatsioonid, idufirmadest ja pankadest, muuseumite ja ministeeriumiteni.
Miks Niine tänav?
Meie Kollase-Tobiase-Faehlmanni kogemuse järel on meile erinevatest linnaosadest kirjutatud ja küsitud abi erinevate tänavaruumi probleemide lahendamisel. Niine tänav oli üks tänavatest, mille kohta nõu küsiti.
Tallinn 2035 strateegias toodud 9 tänavatüübi jaotuse järgi on Niine piirkondlik tänav. See tähendab, et lisaks sellele, et see tänav peaks tagama erinevate liikumisviisidega inimestele ligipääsu seal paiknevatele äridele ja teenustele, peaks tänav pakkuma ka kvaliteetset avalikku ruumi, mille fookus on eelkõige kogukonnaelu tugevdamisel. Niine on sõiduautode jaoks üks väheseid viise Kalamajast Kesklinna pääsemiseks, kuid samas asuvad seal ka lasteaed, spordisaalid, kodud ja kontorid, mis ootavad kvaliteetset keskkonda jalakäijale. Tekib põnev küsimus - kuidas saaks Niine tänaval ruumi ümber jagada nii, et oluline liiklussõlm ei kannataks? Lisaks on kõigi ootuste kohaselt lõpuks ometi remonti minemas Vana-Kalamaja tänav - selle tuules võiks olla õige aeg üle vaadata ka Niine tänav.
Mis Niines siis lähinädalatel saama hakkab?
Oleme POGSE P faasis, kus püüame paremini mõista Niine tänavaruumi probleeme. Niine tänaval on ebamugav liikuda lapsevankriga, kuna kõnnitee on kohati väga kitsas. Niines on hommikuti ja õhtuti ummikud, kuna see on üks väheseid tänavaid, mida mööda pääseb Kalamajast autoga Kesklinna. Tipptunni välisel ajal on häda kihutavate autodega. Millised probleemid ja võimalused on meil veel märkamata jäänud?
Selleks, et saaksime Niinest paremat arusaama kujundada ja kutsuda tänavaruumi tuleviku peale mõtlema suuremat hulka tänava kasutajaid, viime oktoobrikuu jooksul Niine tänava kasutajatega läbi poolstruktureeritud intervjuud, teeme vaatlusi ning mõõtmisi.
Lisaks korraldame tänaval avaliku ürituse - möödunud neljapäeval sai Niine tänava ja Niine põigu nurgale paika Leonhard Lapini arhitektoon ja näitus, mis selgitab meie tegemisi Niines. Esmaspäeval paigutasime sõidutee vasakusse serva teetähised, et tõmmata tähelepanu kasutamata tänavaruumile ning testida hüpoteesi, et sõiduraja kitsendamine ei pikenda ummiku kestvust Niine tänaval.
Kuidas teie kaasa lüüa saate?
Kui sa oled üks Niine tänava kasutajatest - sõidad sealt tihtipeale läbi, viid lapsi lasteaeda, ootad bussi, töötad, elad või teed seal trenni ja oled valmis rääkima oma Niine loo:
kirjuta lühidalt Avele (ave@elavtanav.ee) milline on su kokkupuude Niine tänavaga ja lepime kokku lühikese intervjuu aja
või kui rääkimine pole sinu lemmikmeedium, siis kirjuta pikem meil või jaga oma kogemust siin Google Formsis: https://forms.gle/aLc5fuVSCCrWwJ2S8
Ülitore on see, et meile on välitööde tegemisel appi tulemas antropoloogiatudengid. Kui sa tahaksid samuti välitööde tegemise järele proovida või oled nendega juba varem kokku puutunud, kirjuta samuti Avele - abikäsi läheb veel tarvis!
Mis edasi saab?
Kui välitööd on tehtud, analüüsime saadud andmeid koos teedeinseneride ja arhitektidega ja hakkame mõtlema lahendustele - milline võiks Niine tänav olla tulevikus ning milliseid tegevusi võiks ta võimaldada? Suhtleme ka linnaametitega, et neid meie katsetusega kursis hoida - praeguses avaliku ürituse ettevalmistamise faasis on suhe olnud igati konstruktiivne ning ettevaatlikult uudishimulik.
Tahame POGSE protsessi järgides jõuda kevadeks võimalike uute tänavaruumi lahendusteni ning need ka taktikaliste vahenditega tänavatel järele proovida.
Jälgi meie tegemisi Instagrammis ja Facebookis ja liitu meie uudiskirjaga: